Mint bármely más tudománynak, úgy a mateknak is megvannak a maga kis titkai. Sajnos az iskolában épp ezek maradnak ki, pedig pont ettől lenne élvezetesebb a tantárgy! A SzínesVilág mutat neked négy matekos törvényszerűséget, amitől te is matekzseninek érezheted magad!
1.
Ha a csupa egyesből álló számokat elkezded egymással összeszorozgatni (vagyis négyzetre emelni), mindig páratlan számjegyű szám jön ki eredményül, aminek a közepéig nő az értéke, onnan pedig csökken. Pl. 111 x 111 = 1 2 3 2 1.
2.
Ez is egy furcsa számpiramis: nyolccal szorzod a számot mindig, és mindig eggyel többet adsz hozzá. A képlet első számai is számsort alkotnak és az eredmények is, csak azok pont, hogy visszafelé.
3.
Megnézted már valaha tüzetesebben a kilences szorzótáblát? Nézd: az eredmények egymás alá írva kiadják, hogy az első számjegyek mindig eggyel nőnek, míg a második számjegyek eggyel csökkennek.
4.
Ha négyzetre emeled (vagyis önmagával megszorzod) az 5-re végződő számokat, mindig 25 lesz az eredmény vége. A 25 előtt álló szám pedig úgy jön ki, ha az alap szám (szorzó) első számjegyét megszorzod az utána következő számmal. Pl. 65 x 65 -> a vége biztosan 25. Az eleje pedig úgy jön ki, hogy a szorzó első számjegyét (ami 6) megszorzod az utána következő számmal (ami 7). 6x7=42, az eredmény tehát: 4225.
Oszd meg a barátaiddal, és ha tudsz még ilyen matematikai összefüggésről, írd meg Facebook oldalunkon a cikk alá!
Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!